Innovationsnetværket for Biomasse, Enterprise Europe Network og Eksportforeningen etablerede den 1. marts 2016 et nyt eksportnetværk for eksportparate bioenergivirksomheder.
Som medlem af Danish Bioenergy Group bliver du en del af et professionelt eksportnetværk, hvor du får markedsviden, erfaringer og kontakter, som bidrager til at skabe øget samarbejde og synlighed for din virksomhed internationalt. Danish Bioenergy Group vil medvirke til at etablere eller udvide din virksomheds eksportindsats gennem nøglefærdige eksportfremstød på internationale messer og delegationsture.
- Vi har fået værdi fra første dag. Netværket formidler gode fælles eksportmuligheder inden for bioenergi. Allerede ved opstartsmødet blev vi inspireret til at søge produktudviklingsstøtte, som vi nu har fået bevilliget, udtaler Thorkil Dahlgreen, CEO, Biogasclean.
INBIOM vil primært levere viden om produktion og anvendelse af biomasse. Enterprise Europe Network vil identificere samarbejdspartnere for medlemmerne i de 60 lande, hvor de er repræsenteret. Eksportforeningens rolle er at drive netværket og være arrangør at netværkets aktiviteter i ind- og udland.
Formålet med bioenerginetværket er at styrke den danske bioenergibranches konkurrencedygtighed internationalt ved at bruge dansk viden aktivt i spil i forbindelse med eksportrelaterede aktiviteter. Fokusområderne for netværket er "manure to energy" og "straw/wood to energy".
Yderligere information:
Læs mere om Danish Bioenergy Group og hvordan du bliver medlem på Eksportforeningens hjemmeside her eller kontakt Claus Mortensen, Agro Business Park/Innovationsnetværket for Biomasse, cm@agropark.dk, +45 4030 4820.